Otizmin erkeklerde daha sık görülmesinin sebebi D Vitamini eksikliği mi?

Otizm erkeklerde neden daha sık? Otizm gelişimi ile testesteron arasında bir ilişki olabilir mi? Gebelerde D vitamini eksikliği Otizme yol açar mı? Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma bu sorulara yanıt arıyor.

Queensland Üniversitesi'nden araştırmacılar, anne adayındaki D vitamini eksikliğinin, otizm spektrum bozukluğunun neden erkeklerde üç kat daha yaygın olduğunu açıklayabileceğini bildirdiler.

Hamilelik sırasında D vitamini eksikliğinin, erkek sıçanların gelişen beyninde testosteronda artışa neden olduğu bulundu.

Otizm spektrum bozukluğunun biyolojik nedeni bilinmemektedir. Ancak birçok risk faktöründen birinin (annelerde düşük D vitamini) erkek fetüslerin beyninde ve anne kanında testosteronda artışa neden olduğu tespit edildi.

D vitamini, özellikle kalsiyum emilimi için çok önemlidir. Ama vücutta birçok ek rolü de vardır.

Daha önce yayınlanan başka bir çalışmada da hamilelik sırasında farelere D vitamini takviyesi verilmesinin yavrularında otizm spektrum bozukluğu benzeri özellikleri tamamen engellediği gösterilmiştir.

Araştırmacılar, gelişmekte olan beynin testosteron gibi seks hormonlarına aşırı maruz kalmasının otizm spektrum bozukluğunin altında yatan bir neden olduğu düşünüyorlar.

Sıçan annelerinin düşük D vitamini diyeti ile beslendiğinde, erkek fetal beyinlerinin yüksek düzeyde testosterona maruz kaldığı ve ardından otizm spektrum bozukluğu bulguları gösterdiği görüldü.

Bu çalışma, hem otizm spektrum bozukluğu gelişimi üzerine D vitamini eksikliğinin etkisini, hem de bu bozukluğun erkeklerde neden daha yaygın olduğuna olası bir katkı yapması açısından önemli olarak kabul edilebilir.

Kaynak: Developmental vitamin D deficiency increases foetal exposure to testosterone

Asad Amanat Ali, Xiaoying Cui, Renata Aparecida Nedel Pertile, Xiang Li, Gregory Medley, Suzanne Adele Alexander, Andrew J. O. Whitehouse, John Joseph McGrath & Darryl Walter Eyles

Molecular Autism volume 11, Article number: 96 (2020)

http://www.kilispostasi.com/

 

Değerli takipçiler, tek bir otizm yok, dolayısıyla tek bir otizm sebebi de yok. Bu araştırma da öncekiler gibi önemli ancak otizmin tek sebebi olarak görülmemeli. Ama her yeni araştırmada yeni bir şeyler öğreniyoruz.