Otizmli çocuklar, köpeklerin yaptığı uzun bakışlara kıyasla daha az müdahaleci bir bakışa sahip oldukları için kedileri evcil hayvan olarak tercih edebilirler.

Fransa'daki araştırmacılar, uzun süreli bakışlar sergileyen köpeklere göre kedilerin insanlara bakma ve başka yere bakma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular. Bu, kedigilleri, uzun süreli göz teması ile stresli hissedebilen otistik spektrumdaki çocuklar için daha uygun evcil hayvanlar haline getirebilir.

Fransız bilim adamları, otizm spektrumundaki çocukların evcil hayvanlarla nasıl etkileşime girdiğini inceledi. Köpekleri uzun süre bakarken, kediler bakıp başka yere bakma eğilimindeydi.

Araştırmalar, otistik çocukların evcil hayvanlara sahip olmaları halinde daha iyi sosyal beceriler geliştirdiğini göstermiştir.

Yeni bir rapora göre kediler, köpekler kadar uzun süre göz teması kurmadıkları için otistik spektrumdaki çocuklar için daha iyi evcil hayvanlar olabilirler.

Fransa'daki bilim adamları, otistik çocukları evcil hayvanlarıyla etkileşime girdiklerinde inceledi ve köpeklerin daha uzun süreli bakışlar sergilediğini, kedilerin ise eşit oranda bakış ve bakışlar ürettiğini buldu.

Araştırmacılar, otizmli çocukların köpeklerden çok kedilere daha fazla ilgi gösterdiğini keşfetti, çünkü sürekli göz teması etkileşimli ipuçlarını yorumlamada usta olmayan biri için stresli olabilir.

Batı Fransa'daki bir bilim insanı ekibi, 19'u nörotipik ve 23'ü otistik spektrum bozukluğu teşhisi konulan 6 ila 12 yaşları arasındaki 42 çocuğu inceledi.

Çalışmaya katılan tüm hayvanlar, denekler tarafından iyi bilinen aile hayvanlarıydı.

Kedilerin çocuklara köpeklerden daha az sürekli bakış sergilediklerini ve çocuklar ile kedileri arasındaki karşılıklı bakışların nadir olduğunu buldular.

Deneyi yöneten psikolog Marine Grandgeorge, sosyal işbirlikçi hayvanlar olarak köpeklerin uzun süreli bakışları bağlanma veya egemenlik girişimleri olarak düşünülebileceğini açıkladı.

Rennes Üniversitesi'nde araştırmacı olan Grandgeorge, `` Yalnız fırsatçı sokulgan hayvanlar olarak kediler, yalnızca daha az çeşitli bir görsel sinyal repertuvarı geliştirmiş gibi görünmüyor, aynı zamanda iletişim için görsel sinyallere daha az güveniyor '' diye yazdı. dergi Psikolojide Frontiers.

Grandgeorge, New Scientist'e şunları söyledi: “Kediler gözlerini dikip bakmazlar, kısa süreli göz teması dönemlerinden sonra başka tarafa bakma eğilimindedirler ve bunun otizmli insanlar için daha rahat hissettirmesi mümkündür” dedi .  Ekibi, ev ziyaretleri sırasında çekilen videoları analiz ederek, 'OSB'li çocukların evcil köpeklerinden çok evcil kedileriyle çok daha fazla görsel ilgi gösterdiğini' belirledi.

`` İnsanlar, erken dönemlerden itibaren doğrudan bakışların önemli bir rol oynadığı kendi sosyal karşılaşmalarında görsel iletişime çok güvendikleri için, köpeklerinin bakma davranışlarına özellikle duyarlı olabilirler '' diye teorize etti.

'Daha az tipik bir etkileşim modeline sahip OSB'li insanlar, kedilerin daha az' istilacı 'kısa bakışları ile daha rahat olabilirler.'

Köpeklerle gelişen birçok ASD çocuğu varken, çoğu köpeğin yüksek enerji seviyesi bazıları için korkutucu ve tahmin edilemez olabilir.

Bir kedi ile etkileşim kurmak, OSB çocuklarında güven aşılayabilir, empati ve şefkat öğretebilir ve kaygıyı azaltabilir.

Ayrıca, bir köpeğe bakma çabası olmadan da sorumluluk verebilir.

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-8723003/Autistic-children-prefer-cats-pets-dont-hold-eye-contact-long-experts-say.html

12.09.2020

Özellikle ABD’de Golden rottweiler cinsi köpekler bir yardımcı olarak çok fazla kullanılıyor. Bence bu köpekler de çok faydalı. Ancak kedilerle demek ki kendilerini daha rahat hissediyorlar…