Ramlarda otizmli çocuklara eyde önerilmeli

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, sürekli düşünüyorum ve sizlerle paylaşıyorum; otizmli çocukların erken yaşta yoğun eğitim almaları için neler yapılabilir diye…

 

Yeni bazı fikirlerim var:

Otizmde bilimsel olarak etkisi ispatlanmış olan yöntemler eyde programlarıdır. Ancak devlet sadece ayda 8 saat destek eğitim vermektedir. Oysa ki ortalama ayda 60 saatlik bir eğitime ihtiyaç vardır.

Otizmli çocuklar için özel eğitim genel müdürlüğü bazı iyileştirmeler yapabilir.

Örneğin; 3-7 yaş arasındaki otizmli çocuk, ramda değerlendirildikten sonra çocuğun ihtiyaçlarına göre eyde programı önerilebilir. Otizmden hafif etkilenmiş bir çocuğa belki yine 8 saat önerebilir ancak otizmden orta ve ağır derecede etkilenmiş bir çocuğa 40 saat ile 60 saat arasında bir eğitim önerebilir. Ve bu bağlayıcı olmalıdır. Devlet de ödeme yapmalıdır. Ortalama 2 yıl bu hakkı çocuğa vermelidir. Ve kurumlar da otomatik olarak bu konuda kendilerini geliştireceklerdir. Bu eyde programını verebilecek şekilde kapasitelerini arttıracaklardır.

 

Örnek vermek gerekirse 3 yaşında konuşması olmayan, altı bezli bir otizmli çocuğa 2 yıl süreyle, ram ayda 60 saatlik eyde programı yazmalıdır. Ve bunun ödemesini bakanlık yapmalıdır. Aile de 2 yıllık bu hakkını en iyi kurumları bularak geçirmek isteyecektir. Bu da kurumlara da bir nebze kalite getirecektir. Ardından yine ayda 8 saate düşürebilir. Ki zaten genelde 2 yıllık böyle bir eğitimin sonucunda çocuklar çok ciddi ilerlemeler göstermektedir.

 

Yani kuru kuruya eğitim saatlerimiz arttırılsın demek fazla bir şey ifade etmemektedir. Bu şekilde açıkça, hedef göstererek devlete derdi anlatmalıdır.

 

Bunu da en iyi üniversite özel eğitim bölümlerimiz yapabilir. Tabi ki otizm dernek ve vakıflarını da arkalarına alarak. Ufak bir yönetmelik çıkartılarak bu mümkün hale getirilebilir.

 

Yasal duruma bakalım…

Destek eğitim hizmeti Milli Eğitim Bakanlığı'nın Özel Eğitim Kurumları yönetmeliğinde şu şekilde tanımlanmıştır:

Sağlık kurulu raporuyla engelli olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulu kararı ile destek eğitim programlarından yararlanması uygun görülen bireylere verilen eğitimdir.

İfadeye göre;

 

Sağlık Kurulu Raporu: 

Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Kararı: 

Destek Eğitim Programı: Bakanlığın destek eğitim hizmetleri için uyguladığı 7 farklı destek eğitim programı bulunmaktadır. Bireyin sağlık kurulu raporu alıp rehberlik ve araştırma merkezinde tanılaması yapıldıktan sonra destek eğitim hizmetlerinden faydalanabilmesi için bu programlara uygun bir Eğitsel Tanısı bulunması gerekmektedir. Bu programların dışında kalan tanılara da destek eğitim hizmeti verilememektedir. Bu programlar;

 

·         Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitimi Programı

·         Görme Engelli Bireyler Destek Eğitimi Programı

·         Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitimi Programı

·         İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitimi Programı

·         Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitimi Programı

·         Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

·         Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitimi Programı

Buraya erken yoğun davranışsal destek eğitim programı gibi bir madde eklenebilir.

 

 

 

Tüm bu koşulların gerçekleştiği durumlarda birey istediği bir özel eğitim kurumundan (özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi) ücretsiz destek eğitimi alır. Bu destek eğitim Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından bireysel olarak da önerilebilir bireysel ve grup olarak da önerilebilir. Bireysel destek eğitim alan bir birey bu kurumlardan ayda 8 saat destek eğitim alır. Bireysel ve Grup eğitimini alan bireyler ise ayda toplam 12 saat eğitim alırlar. 

 

http://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_05/29103347_zeleitim.pdf

Ödeme

MADDE 31 – (1) Özel eğitim okulunun özel eğitim ve rehabilitasyon birimine ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden (Değişik ibare:RG-24/5/2013-28656) engelli bireylerin aylık destek eğitimi giderleri, Maliye Bakanlığınca belirlenir ve Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten kurumca (Değişik ibare:RG-24/5/2013-28656) engelli bireye bir ayda sekiz ders saati bireysel ve/veya dört ders saati grup eğitimi verilmesi şartıyla kurumlara ödenir.

 

Yukarıdaki maddeye ek olarak bir madde daha açılacak ve şöyle yazılacak:

Özel madde: 3-7 yaş arasındaki otizmli çocuklara ram tarafından eyde programları önerilmesi durumunda 2 yıl süreyle ayda 60 saate kadar bireysel eğitim verilmesi şartıyla kurumlara ödeme yapılabilir.

 

Bu maddeye diğer engel grupları itiraz edebilir ancak bunun gerekçeleri çok net:  Bu yaşlarda yapılan nitelikli ve yoğun eğitimle otizmin etkileri en aza indirilebilmekte, ileride devlete çok daha az bir yük teşkil etmektedir. Aksi takdirde bu çocukların çoğu ömür boyu yoğun eğitime, bakıma muhtaç kalmakta ve devlete aslında daha fazla yük olmaktadırlar. Ayrıca erken eğitim sayesinde ailelerin otizm şarlatanlarının eline düşerek milyarlarca lirasını kaptırmasını da engellemiş oluruz.

 

Bakanlığın yaygın gelişimsel bozukluklar destek eğitim programında eyde hedeflerinin bir kısmı yer almaktadır ancak tam anlamıyla açık ve net değildir. Ve eksikleri vardır. Bu anlamda oçidep benzeri programlar bakanlıkça alınmalı ve doğrudan uygulanması sağlanmalıdır.

 

Bundan sonra özellikle ailelere tavsiyem bimere, il meblere, başbakanlığa, özel eğitim genel müdrlüğüne vb… her yere bu konuda mail atmalarıdır.

Ayrıca yazımı okuyan üniversite hocalarıma da selamlarımı iletiyorum. Lüften sizler de bu konuyu daha çok gündeme getirin.

Benzer yazılarım:

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/613-otizm-tan-s-alan-cocuklar-n-anne-babalar-na.html

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/603-otizm-vakf-nda-egitim-koordinatoerlueguene-baslad-m.html

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/552-otizmli-cocuklar-n-anne-babalar-na.html

Not: Daha farklı öneriler de getirilebilir ancak ülkemiz koşullarında en uygulanabilir fikirleri sunmaya çalışıyorum.

Saygılarımla

Berat ÇELİK

01.07.2015 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Ramlarda otizmli çocuklara eyde önerilmeli. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates