Otizmli çocuklara konuşmayı öğretmek

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, bu yazımda sizlere otizmli çocukların konuşma yeteneklerinin nasıl gelişebileceğinden bahsedeceğim.

 

Otizmli çocukların bir kısmı hayatları boyunca sözel iletişim geliştirememektedirler. Bunun olası sebepleri arasında sayılabilecek etkenler:

 

1-Beynin konuşma ile ilgili bazı bölümlerinin yapısal hasar görmüş olması,

 

2-Ya da beynin aşağıdaki alanlarda sağlıklı bir şekilde çalışamaması,

 

-Görsel ve işitsel algı yetersizlikleri

-Sözel soyutlama yetersizlikleri

-Anlama yetersizlikleri

-Taklit becerisindeki yetersizlikler 

-Ortak dikkat eksiklikleri sayılabilir.

 

Beynin konuşma ile ilgili bazı bölümleri yapısal hasar görmüş çocuklar için bugünün tıbbi olanaklarıyla yapılacak fazla bir şey yok ancak hangi çocukların yapısal olarak hasar gördüğünü önceden bilme şansına sahip değiliz.

 

Diğer taraftan sadece beynin konuşma ile ilgili bölümleri sağlıklı çalışamadığı için konuşamayan otizmli çocuklar için konuşmayı öğrenmek imkansız değildir.

 

Erken yoğun eğitim programlarıyla bu çocuklara konuşabilmeyi öğretmek mümkündür.  Erken yoğun müdahele-eğitim programlarına ulaşabilen çocuk sayısı arttıkça konuşamayan otizmli çocukların sayısında da azalma olacağı muhtemeldir. 

 

Birçok aile uzman sadece dil-konuşma terapisine yoğunlaşmış durumdadır. Halbuki konuşamayan bir çok otizmli bireyin ilk ihtiyacı dil-konuşma terapisi değil taklit etmeyi öğrenmek, ortak dikkati öğrenmek, alıcı dil becerilerini geliştirmek, işitsel algı çalışmalarının gerçekleştirilmesidir.

Bu çalışmaların ardından dil konuşma terapisiyle desteklenen otizmli çocuk büyük ihtimalle konuşabilmeyi başarabilecektir.

 

7 yaşına kadar nitelikli bir eğitim programına katılamayan otizmli çocuk için ise artık geç olmaktadır. Bu çocukların da konuşabilmesi mümkün olabilir fakat 3 yaşında eğitim alan çocuk kadar şansı yüksek olmayacaktır.

 

*Taklit çalışmaları şöyle bir sıra izlemelidir:

 

Nesneli büyük kas taklit 

Nesnesiz büyük kas taklit 

Küçük kas taklit

Yüz hareketleri ve ifadeleri taklit

İki basamaklı taklit becerisi.

 

*Alıcı dil becerileri öğretilirken aşağıdaki çalışmalar yapılmalıdır:

Tek basamaklı alıcı dil becerileri

İki basamaklı alıcı dil becerileri

Nesne ismi öğrenme

Eylemleri öğrenme

İşitilen sesin kaynağını belirleme çalışmaları

 

*Ortak dikkat becerileri öğretilirken aşağıdaki çalışmalar yapılmalıdır:

-Adına tepki verme

-İşaret edilen nesneye bakma

-Bakış yöneltilen nesneye bakma

-Parmakla işaret etme

 

Bu çalışmalarla birlikte dil terapisi anlamında ağız içi egzersizler, nefes egzersizleri, ses taklidi çalışmaları başlatılabilir. 

 

Otizm Vakfında uyguladığımız EYDE(3-7 yaş) programında birçok öğrencide bu çalışmaların sonunda konuşmanın başladığına şahit olduk.

Otizmli çocuklar sistematik bir eğitim programıyla birçok şeyi başarabilirler.

 

Her şeye rağmen konuşamayan(yapısal hasar görmüş) otizmli bireyler ise alternatif iletişim yollarıyla bir iletişim şekli geliştirebilirler. Bu konudan ise daha sonra başka bir yazımda bahsedeceğim.

 

Saygılar

Berat ÇELİK

18.01.2017

Yorumlar   

 
0 #2 Berat 31-01-2017 21:57
Merhaba, İstanbul'da ki kurumları fazla bilmiyorum.Anca k devlet desteğiyle zor maalesef. Kaliteli yerler ek ücret alıyorlar.
Alıntı
 
 
0 #1 özlem demirbağ 23-01-2017 21:29
Merhaba 5 yaşında bir otizmli kuzenim var. Hiç konuşamıyor. Özel eğitime gittiği kurumdaki öğretmeni dille ilgili çalışmalar yaptı ama hiç sonuç alamadı ve bıraktı. İstanbul içinde devlet desteği ile bu konuda nerelerden yararlanabiliri z?
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli çocuklara konuşmayı öğretmek. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates