Otizm tanısı sonrası merak edilenler

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular,  otizm tanısı alan çocukların ailelerinden çok soru geliyor. Ben de bu yazıyla genel bir cevap vermek istedim.

 

1-Otizm ileride geçer mi?

Otizm çok geniş bir yelpazedir. Bu çocukların bir kısmı erken-yoğun eğitimle akranlarıyla birlikte eğitim hayatını sürdürebilir. Belki üniversite de okuyabilir. Bağımsız bir işte çalışabilir. Ancak yine de otizmin bazı belirtilerini taşıyabilir.

 

Bir kısmı ise erken-yoğun eğitim almasına rağmen az ilerleme gösterebilir. Ancak özbakım becerilerini öğrenmesi, temel bazı akademik becerileri öğrenmesi, davranış sorunlarının en az seviyeye inmesi sayesinde belki ileride korumalı bir işyerinde çalışabilir.

 

Bir kısım otizmliler ise ne kadar eğitim alsalar da oldukça az ilerleme gösterip hayatları boyunca bakıma muhtaç olarak yaşamak zorunda kalabilirler.

 

Bu farkları yaratan en başta çocuğunuzun otizmden etkilenme derecesidir. Diğer taraftan otizmine zeka geriliği eşlik edip etmediği, epilepsi eşlik edip etmediği, ek bazı problemler eşlik edip etmediği de bu durumda belirleyici faktörlerdendir. Ayrıca erken-yoğun nitelikli bir eğitim alıp almadığı ve ayrıca aile ilgisi(desteği) de diğer belirleyicilerdir.

 

Yani özetle aslında otizmin tam anlamıyla geçmesi diye bir şey söz konusu değildir. İnternet ortamında otizmi 1 yıl içinde yendik vb. şeyleri söyleyenlerin çocuklarının yanlış tanı almış olma ihtimalleri yüksektir.(tv sendromu, uyaran eksikliği vb.)

 

2-Otizmin tedavisi var mı?

Bugün için otizmin tedavisi söz konusu değildir. Sadece otizme eşlik eden epilepsi, hiperaktivite vb. durumların ilaçla kontrol altına alınması söz konusudur. Bu ilaçlar doğruda otizmi tedavi etmezler.

 

3-Alternatif tedavi ne demek? Böyle bir şey mümkün mü?

Otizmin sebebi henüz belli olmadığı için çözümüne yönelik birçok teori ortaya atılmıştır. Bunlar arasında biyomedikal tedaviler ve diyetler oldukça popülerdir. Ancak bunların hiçbiri bilimsel değildir. Daha doğrusu bilimsel olarak faydalı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Sadece ailelerin söylemlerine dayanarak fikir edinilebilir. Benim çıkardığım sonuç şöyle: Her otizmli çocuk kendine özel. Bir yöntem başka çocukta işe yaramayabiliyor. Bu anlamda size tavsiyem doktor onayı olmadan asla bir yöntem uygulamayın. Her ne yapacaksanız o alanla ilgili doktora danışarak yapın ve çocuğunuzun üzerinde bir çeşit deney yapıldığını düşünerek hareket edin.

 

4-Otizmli birey evlenebilir mi?

Yurt dışında evlenen otizmliler var. Ancak bunların sayısı oldukça az ve neredeyse hepsi asperger sendromlu. Bu anlamda klasik bir otizmli çocuk için maalesef böyle bir beklenti ileride hayal kırıklığıyla sonuçlanır.

 

5-Otizmli birey askere gidebilir mi?

Otizmli bireyler askere alınmazlar. Ancak onlara 1 günlük temsili askerlik yaptırılır.

 

6-Rapor alırsam ileride problem olur mu?

Bu düşünce genellikle, otizmin ileride geçeceğini düşünen ailelerde oluşur. Bunun cevabını yukarıda açıkladım. Diğer taraftan bu raporlar 5-6 yaşına kadar 1 yıllık verilir. Her yıl yenilenir genelde. Yani keşke çocuk otizmden çıksa kim bakar rapora. Sadece kaynaştırma eğitimi alması için raporundaki ağır ibaresi problem çıkarabilir. O da zaten çocuk 6 yaşına gelince kaynaştırma eğitimi alabilecek seviyede ise doktor tarafından o şekilde verilir.

 

7-Kreşe başlatmalı mıyım?

Otizmli birey tanı alınca hemen doktorlar kreş derler. Ancak eğer çocuk yönergelere uymuyorsa, öfke nöbetleri fazlaysa, çevresiyle hiç ilgili değil ve takıntıları fazlaysa çocuğun öncelikle bir süre özel eğitim almasını, bu alanlarda ilerleme gösterdikten sonra kreşe başlatılmasını tavsiye ediyorum. Aksi takdirde çocuk hem dışlanır hem de bir köşede yalnız kalıp otistik belirtileri daha da artabilir.

 

8-Doktor yanlış tanı koymuş olabilir mi? Başka doktora mı gitsem?

Bu konuda şu yazımı okuyabilirsiniz.

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/97-otizmden-suephelenen-aileler.html

 

9-Yaş ilerledikçe çocuğum geriler mi?

Otizm belirtileri bazı çocuklarda 10 aylıktan itibaren kendini gösterir. Bazı çocuklarda ise 2 yaş civarında gerileme ile ortaya çıkar. Sonra 3 yaşa doğru otizmin diğer belirtileri de kendini göstermeye başlar. Otizmin birçok karakteristik davranışı vardır. Her otizmli de hepsi olmaz. Bazılarında 15 belirti varken bazılarında 35 belirti olabilir. Bu anlamda belirtilerin yavaş yavaş ortaya çıkması bir gerileme hissi verir. Ancak bir süre sonra artık sabit bir seyir izlemeye başlar. Aldığı eğitim nitelikli olursa hep iyiye doğru gider. Diğer taraftan aile ilgilenmeyi bırakırsa, eğitimin niteliği düşerse tabi ki çocuk da kötüye gidecektir. Ergenlik dönemi ise nörotipik çocuklardaki gibi genellikle sancılı geçer. Epilepsi ortaya çıkarsa durum biraz daha zorlaşır.

 

10- Eşim beni suçluyor? Otizme sebep olmuş olabilir miyim?

 

Eşinizin sizi suçlaması için otizmin sebebinin bulunmuş olması ve sizin de o kabahati işlemiş olmanız gerekir. Öncelikle bundan vazgeçsin ve acilen eğitim imkanlarını araştırmaya başlasın.

Otizmde, riski arttıran bazı faktörler var.

 

İleri baba olma yaşı

Annenin hamileliğe yakın antidepresan kullanımı

Hamilelikte geçirilen ateşli hastalıklar

Tüp bebek

 

Bunların hiçbiri tek başına otizm sebebi değil. Genetik altyapı olan çocukta çevresel faktörler bir araya geldiğinde otizm görülüyor.                                                                               

 

11-Bize ne tavsiye edersiniz?

Acilen otizmi araştırmaya başlayın. Ancak mümkünse internetten değil, bu konuda yazılmış kitapları okuyarak, konferans vb. eğitimlere katılarak…

3 yaşından küçük ise evinize özel öğretmen tutmanız daha faydalı olacaktır. Bu öğretmen ilişki temelli yöntemlerle çocuğunuza temel becerileri öğretmeye çalışacaktır. Ayrıca size de nasıl davranmanız konusunda model olacaktır. 3 yaşından büyük ise artık bir eyde programına katılmasını tavsiye ederim.

Bu konuda aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz:

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/613-otizm-tan-s-alan-cocuklar-n-anne-babalar-na.html

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/603-otizm-vakf-nda-egitim-koordinatoerlueguene-baslad-m.html

http://beratcelik.com/otizm-yaz-lar-m/642-ramlarda-otizmli-cocuklara-eyde-oenerilmeli.html

Bu imkanlar yok ise bulunduğunuz bölgedeki en iyi kurumu, öğretmeni bulmaya çalışmalısınız.

Zamanı geldiğinde mutlaka kreşe-anaokuluna gönderin.

Saygılarımla

Berat ÇELİK

 

06.05.2017 

Yorumlar   

 
+2 #1 Satı Dolat 06-05-2017 21:47
Bir seminere daha önce katıldım ama sizin gözlemleriniz daha doğru olayı sizde bizimle yaşadığınız için kağıt üzerinde olan bilgilerden daha değerli ve kıymetli bizimle paylaştığınız için çok sağolun.
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizm tanısı sonrası merak edilenler. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates