Değerli takipçiler, twitterdaki yetişkin otizmli olduğunu iddia eden hesaplarla ilgili görüşlerimi biliyorsunuz. Daha önce aşağıdaki yazıda paylaşmıştım.

http://www.beratcelik.com/index.php/otizm-yazilarim/220-sosyal-medyada-kendini-anlatan-otizmliler-artiyor-ancak

Birkaç gün önce şöyle gelişmeler oldu. Sizinle paylaşayım.

Beni biliyorsunuz otizmle ilgili tüm haberleri yıllardır sizlerle paylaşırım.

En son şu haberi paylaştım twitterda.

https://www.healtheuropa.eu/machine-learning-identifies-type-of-autism-with-100-accuracy/105211/

Haber metninde şunları yazdım:

Otizmin anne karnında oluşmaya başladığına yönelik yeni bir kanıt daha:

Otoantikorlar, bir kişinin kendi dokularına saldıran bağışıklık proteinleridir.

Hamile bir anne adayının otoantikorlarının büyüyen fetüsün beyniyle reaksiyona girebileceğini ve gelişimini değiştirebileceğini keşfetti.

...Maternal otoantikorları fetustan bloke edebilirlerse otizm gelişmesi anne karnındayken engellenebilir.

Hemen bunun altına otizmli olduğunu iddia edenlerden biriyle şöyle diyaloğumuz oldu(kendisi başlattı):

Gördüğünüz gibi tamamen kışkırtıcı, hayal ürünü suçlamalar…

Otizmin gizeminin çözülmesi, daha anne karnında tespit edilmesi yıllardır beklediğimiz gelişmeler. İsteyen kürtaj yaptırır isteyen yaptırmaz. Down sendromu için yıllardır var olan bir gerçek zaten. O; insanların vereceği karar. Ki ben hayat görüşü olarak ölümcül durumlar dışında kürtaja karşı olan biriyim.

Burada önemli olan erken tanı sayesinde çok daha erken eğitimin başlaması, ailenin buna hazır olması, buna göre hayat planı yapması vb.

Bu yazışmalar sonrasında bana hakaret vb. mesajlar gelmeye başlayınca ben de baştan herkesi uyardım ve engelleyeceğimi söyledim. Ve öyle de yaptım. (Bu kişileri engelleme sebebim: Yarısı hakaret sebebiyle. Diğer yarısı da karşılıklı sağlıklı diyalog kurma şansı olmaması, körü körüne onlara prim verecek açıklamalar yapmaya çalışmaları) Bazıları da yazmış beni niye engelledi bilmiyorum:Sosyal medyayı iyi kullanan biriyim. Her şeyi görüyorum merak etmeyin.

Ve şunları yazdım:

Twitterda yetişkin otizmli olduğunu iddia edenler hakkında:

Bu kişilerin belki bir iki tanesi aspergerli olabilir düşüncem vardı ancak yazdıklarını görünce o inancımı da kaybettim. Hayatı twitterdan ibaret zannediyorlar. O kadar paylaşım yapıyorum onlara göre olumlu olacak habere herhangi bir yorum etkileşim yok ne zaman kendilerince bir şey yakalıyorlar, cımbızlıyorlar hemen bombardıman. Herkese böyleler… Buradan çıkan şu; sürekli sansasyonel yazışmalarla herkesin üzerinden prim yapmaya çalışıyorlar. Maalesef üç-beş kişi de onlara çanak tuttu hep, onlar da şımardı tabi. Ben artık bu gördüklerimin hiçbirinin otizmli olduğuna inanmıyorum. Otizmli birey şunu yapar; nasıl tanı aldığını anlatır, nasıl ayrımcılığa uğradığını anlatır, ne gibi zorluklar yaşadığını anlatır vb.. Bunlar ne yapıyorlar, bunun dışında her şeyi…

Artık daha fazla prim verip de saçmalıklarına göz yummayalım. Ben gerçek otizmli bireyler ve aileleriyle çalışıyorum. Yıllardır beni bilenler biliyor zaten. Bunlar yakında otizmi kendilerinin temsil ettiğini orta ve ağır otizmlinin aslında otizm olmadığını bile iddia ederler. Zaten öyle bir şey yok diyorlar. Çünkü amaç başka… Onları savunacaklar da şimdiden bu sayfayı terk edebilir. Çünkü daha fazla prime izin vermeyeceğim sayfamda.

 

Gerekten de aynen böyleler. İşleri güçleri birilerine böyle sataşıp sansasyon yaratmak. Peki dönelim asıl meseleye. Bu kişiler gerçekten otizmliler mi?

Şu şekilde açıkladım durumu:

Maalesef hafif şizofren, bipolar vb psikiyatrik durumu olan bireylere nadiren de olsa yanlışlıkla otizm tanisi konulabiliyor. Beni takip eden psikiyatristlerden de bu konuda mesajlar aldim bugün.

Bu kişilerin bir kismi maalesef bu durumda. Dolayısıyla kimse otizm camiasını kandıramaz. Raporu olması bunu değiştirmez. Olayın aslı böyle maalesef. Bu nadir kişiler de otizmliyiz diye otizmi araştırıp kendi yasamadiklari şeyleri yazıp duruyorlar.

Peki otizme bipolar eşlik demez mi evet az sayıda kişide edebilir ancak burada görülen o ki, ana tanı bipolar; otizm bir şekilde yanlışlıkla eklenmiş belli ki.

Evet bir çoğunun zaten herhangi raporu felan yok. 1-2 tanesinin var onlar da zaten yukarıda açıkladığım sınıfa giriyor. Bu kişilerin yaş ortalaması 20’nin çok üzerinde değil bu arada.

Olası bir ihtimal de bazı hesapların aileler tarafından yönetilmesi…Evet çocuk otizmlidir ama ailesi sanki çocuk yazıyormuş gibi yapıyor olabilir. (Toplam 15-20 otizm iddiasında olan hesap tespit ettim. Aralarında böyle hesaplar da olabilir.)

 Çoluk çocuğa birkaç kişi gaz verip duruyor. Gaz verenlerden olan bazı ebeyenler çok sağlıklı psikolojik durumda değiller.

Bu kişileri  destekleyenler genelde:

1-Çocukları hafif durumda olan otizmin bir gün geçeceğini düşünen aileler(çok az sayıda)

2-Aşırı hümanist herkes kendini ifade etsinciler(çok az sayıda)

3-Akademik camiadan ne şiş yansın ne kebapçılar(çok az sayıda)

Yani 15-20 kişi kendi arasında eğleniyor….Beni yıllardır biliyorsunuz. Ne polemiğe girerim, ne reklamı-kendini övmeyi severim. Yıllardır yaptıklarım ortada. Ama sözümü söylemekten de hiçbir zaman çekinmem.

Söylemleri çoğu zaman o kadar yanlış ve saçma ki, insanların zihnini bulandırıyorlar ancak. Otizm camiasını bunlardan korumaya çalışıyorum deyince çıkar elde etmekle suçluyorlar. Benim işim gücüm belli. Koruduğum camia en başta Aileler…Dolayısıyla çocuklar…Ve Bilgi kirliliğini önlemek…

Doğru söyledikleri şeyler de zaten internette bulabileceğiniz makale, yazı çevirileri. Kendi yaşadıkları değil…Yaşamadığın şeyi internetten öğrenip yaşıyor gibi yapmak…

Estirdikleri hava şu:

Sanki otizmdeki rantın sebebi eğitimciler, UDA vb. Onlar da bir sitede yazı yazarak güya gerçekleri açıklıyorlar. Yahu ben 16 yıldır mücadele ediyorum aileler için. Otizmdeki en büyük rant, alternatif tedavicilerdir. Eğer aileleri bilinçlendirmek istiyorsanız o konuları yazın. Ben yıllardır bu konuyla da mücadele ediyorum. Siz mi beni rantla suçluyorsunuz. Biz ailelerin her zaman yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Siz beni sadece 3 aydır tanıyorsunuz…

Aralarında beni tanıyan birkaç kişi var. Onların derdi de haset. Neymiş de benim gerçek yüzüm ortaya çıkmış. Buradan her yaptığımı anlatacak değilim ama sadece şunu söyleyeyim. Ben sadece son 1 yıldır günde 2 saat otizm şüphesi almış ortalama 5 çocuğun ailesine her gün tamamen ücretsiz danışmanlık yaparak vakit harcıyorum. Bu ülkede otizm adına en son eleştirilecek kişilerden biriyim.(Bunları söylediğim için çok üzgünüm ama mecbur bırakıyorlar)

Rant elde edecek olsam tam tersine bu kişilerle iyi geçinirim, önemsemem. Örnek gösteririm. Boş umutlar dağıtırım. Aileler zaten iyi şeyler duymak istiyor ve bunu söyleyenleri el üstünde tutuyorlar. Benim tarzım sanırım rant elde edilecek en son yöntem. Emin olun bunu yapanlar var ve asıl rant orada işte…

Eğitim sektöründe de sıkıntılı kişiler ve kurumlar tabi ki olabilir. Ayrıca onlarla da mücadele ediyoruz. Ama malum kişiler twitterdan başka bir şey bilmedikleri için dünyayı oradan ibaret zannediyorlar. Sizi bir de facebooka davet ederim. Twitterdan bir şey okuyup şaşırıyorlar. Ya ben onları yıllar önce anlatıyordum zaten. Biraz araştırıp okusaydın, twitterın dışına çıksaydın zaten haberin olurdu…Sanki yeni bir şey gibi şaşırıp anlatıyorlar…

Peki akademisyenler niye açıklama yapmıyorlar bu konuda:

Tek bir açıklaması var. Ciddiye bile almıyorlar. (Değer verdiğim biri iki akademisyen; belki hafif otizmlilerle çalıştığından örnek göstermek için, belki de aşırı iyi niyetinin kurbanı olduğundan konuyla ilgilendi o kadar)Ben ise sosyal medyayı yoğun olarak kullandığım için bir kere erken uyarı yazısı paylaşmıştım. Sonrasında da yukarıda açıkladığım gibi artık mecbur bıraktılar.

Tutturmuşlar nöroçeşitlilik, sağlamcılık…

Ya biz de savunuyoruz bu kavramları… Ama sizin niyetiniz üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek…

Sonuç olarak böyle kişilerin otizmli olması mümkün değil.

Olumlu haberlere yorum yazmayacak, pusuya yatacak sonra gördüğü kendince olumsuz haberde saldırıya geçecek… Bu yazıya da işlerine gelen kısımlarına cevap verecekler, işlerine gelmeyen kısmına vermeyecekler. Her zaman, herkese yaptıkları gibi…Bu kadar plan ve sonrasında yazdıklarını anlatmıyorum bile… Böyle kişilerin otizmli olması mümkün değil. Bir de hayatında bir tane yetişkin otizmli görmemiş insanlar onları savunuyor. Meslekte 16. yılım. Her seviyeden ve yaştan otizmli gördüm, tanıştım sohbet ettim. Yetişkinlerden çalıştıklarım oldu. Bir tanesi bile bunların yaptığının 10’da birini yapamaz.

Böyle deyince de suçlu biz oluyoruz, biz geliştirememişiz bizim otizmlileri… Gülüyorum gerçekten…

Tamamen manik depresif ruh halinde olan insanların yapacağı işler. Kimse yanlış anlamasın psikiyatrik problemi olan insanlarla bir derdim yok. Ancak otizmi bulandırmalarına izin vermeyeceğim. Doğruları anlatmaya devam edeceğim.

2013’te DSM-5 ten asperger sendromu çıkarılırken çok fırtınalar koptu. Çoğu profesör kabul etmedi. Yine de otizmden çıkarıldı. Ama kimin söylemi değişti. Herkes asperger sendromu terimini kullanmaya devam ediyor. Daha yeni Elon MUSK bile aspergerliyim dedi(Doğruluğu yanlışlığı ayrı konu-ki ona da inanmıyorum)

Ben de halen asperger teriminin kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini savunanlardanım. Evet otizmin bir parçasıdır. Ancak en öbür ucundadır.

Bu arada işlerine gelmeyince bizim bilim söylemlerimizi asla kabul etmiyorlar. Ama nedense DSM-5 bilimine anayasa gibi hiç itiraz etmiyorlar…İşlerine gelmiyor ya…

Diğer taraftan bu twitterdaki kişiler aspergerli bile değiller.

Bu arada özel eğitime getirdikleri ingilizceden çeviri saçma eleştirilere, cevap vermeye bile gerek duymuyorum. Hiçbiri geçmişte özel eğitim almadı bile. Neyi eleştiriyorlar.

Özel eğitim eleştirilemez degil bu arada. Ancak öyle bir tondalar ki; koskoca özel eğitim bölümü öğretmenliği yok olmalı, hepimiz yanlış biliyormuşuz anlamına gelecek ifadeler…

Şunu her zaman söylüyoruz: Çocuğun gelişimine, yaşına, bireysel özelliklerine göre yöntem seçilmeli.  Küçük yaşlarda ilişki temelli sonrasında Uda temelli oluyor genelde. Çok hafiflerde sadece akademik bilgi öğretimi yeterli oluyor.

Yahu ülkede ABA zaten kaç yıldır tam anlamıyla sistematik uygulanıyor o da ayrı konu. Ülkeden haberleri yok daha…Özel eğitim almadıkları için…

Eğer okuyorlarsa bu kişilerin ailelerine sesleniyorum. Lütfen çocuklarınıza sahip çıkın, onlar otizmli değiller. Bu ortamda istemeden bazı ailelere yanlış bilgiler verebilirler ve otizmli çocuklar için kötü durumlar oluşmasına sebep olabilirler.

Ve onların çocukları olan değerli genç arkadaşlar lütfen otizm camiasından çıkın artık. Güzel hobiler edinin kendinize, otizm aktivistliği size uygun değil, işlerinize yoğunlaşın. Biliyorum ki gelecekte bu günleri hatırlayıp şaşıracaksınız yaptıklarınıza.

Son söz:

Otizmi doğru kaynaklardan takip etmeye devam edin.

Yetişkin otizmlileri merak ediyorsanız Temple GRANDİN okuyun. Donna Williams okuyun. Gerçek otizmliler bunlar.

Twitterda bir otizmli olamaz mı. Tabi ki olabilir. Buna itirazımız yok. Kendini sosyal medyadan ifade eden bizim de otizmlilerimiz var.

Sefa DİLAVER

Hamza DERELİ

Birsen BAŞAR

Bunlarla niye derdimiz yok da sizinle var…

Bu kadar yeterli sanırım…

Not-1: Bu tartışmaları bu mecraya taşımayacaktım ama halen yazmaya devam ediyorlar. Ben de herkes bilsin artık istedim.

Not-2: Her şeye rağmen bana bu konuda katılmayanlar olabilir. Saygı duyarım. Ancak bu durum kimseye, bana hakaret etme veya iftira atma hakkı vermez. Bunlar benim düşüncelerim. Onlar nasıl web siteleri aracılığıyla düşüncelerini açıklıyorlarsa ben de aynı şekilde karşı düşüncelerimi açıklıyorum. Kimseye bireysel olarak hakaret veya iftira atmıyorum. Karşı taraftan da aynı düşünceyi bekliyorum. Aksi takdirde tabi ki de yasal haklarımı kullanacağım.

Saygılar

Berat ÇELİK

13.05.2021