Değerli takipçiler, bu yazıda otizm ve sivil toplum çalışmaları ile ilgili önemli bilgiler vermek istedim.

Öncelikle 2008 yılında Rize’de çalıştığım yıllarda otizm derneği kurulmasına öncülük eden, 2 yıl bu dernekte çok aktif olarak çalışan, Amasya’da çalıştığım yıllarda uğraşmama rağmen dernek kuramayan ancak otizm ödes projesi yapan, son 4 yıldır ise Ankara’da Otizm Vakfında eğitim koordinatörü olarak çalışan bir özel eğitimci olarak bu satırları yazıyorum. Yani birçok aileden çok daha fazla(mesleğimin dışında) otizm için çalışan biriyim. Bu nedenle bu konuda yazmak istedim.

Ülkemizde otizm konusunda 20 yıl önceye göre çok ileri olsak da ideal olana göre halen uzaktayız. Bu nedenle otizmle ilgili dernekler, vakıflar sürekli sayıları artarak bu alanda çalışma yapıyorlar. Bu anlamda sadece tabela derneği olanlar olduğu gibi gerçekten bu konuda önemli çalışma yapan sivil toplum kuruluşları da var. Biz de Otizm Vakfı olarak kısa zamanda önemli çalışmalar yaptık ve özellikle son 5 yıldır çok aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bünyemizde her yaştan otizmli öğrenciye eğitim verebilecek her türlü eğitim olanakları ve birimleri mevcut. Ülkemizin en kapsamlı otizm eğitim tesislerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu anlamda eskiden parası olan ailenin bile kaliteli eğitim bulamadığı bir noktadan şimdi en gelişmiş ülkelerde olan otizm eğitiminin ülkemizde de bulunabildiği günlere geldik. Ancak sorun şu ki bu en kaliteli ve yoğun eğitimleri henüz devlet karşılamıyor. Aileler kendi maddi imkanlarıyla bu hizmetlerden faydalanabiliyor. Biz de Otizm Vakfı olarak örnek bir model kurup, yetkililere bu işin nasıl olması gerektiği konusunda rehberlik etmeye çalışıyoruz. Özel eğitim pahalı bir iş. Hele ki otizm eğitimi… Çünkü çocukla birebir çalışılması gerekiyor. Bu da maliyeti arttırıyor. Bu anlamda biz Otizm Vakfı olarak şimdilik aileden sadece maliyeti alıyoruz. Ayrıca yaklaşık 2 yıldır burs da vermeye başladık. İlerleyen yıllarda yapılacak bağışlar sayesinde bu eğitim daha da ucuzlayacak. Ne var ki biz sadece model bir eğitim veriyoruz. Kapasite sınırlı. Bu nedenle sırayla öğrenci alabiliyoruz. Bütün ülkeye yetme vb bir ihtimal yok. Amaç, devletin bu işi bu standartlarda yapması.

Diğer taraftan birçok aile çocuğuna kaliteli ve yoğun bir eğitim aldıramadığı için öfkeli. Bu noktada otizmle ilgili sivil toplum kuruluşlarının bağış kampanyalarını görünce sinirleniyor. Empati kurulduğunda aileleri anlamak gerekiyor. Ancak değerli aileler, dünyanın her yerinde otizm vakıfları bağış toplar. ‘Otizm adına bağış toplamayın, yeter artık vb’ söylemler anlamlı değil.

İşte bakın Amerika’nın en önde gelen otizm sivil toplum kuruluşunun bağış sayfası

https://act.autismspeaks.org/site/Donation2?idb=1879335573&4141.donation=form1&DONATION_LEVEL_ID_SELECTED=1&df_id=4141&mfc_pref=T&idb=[[S76:idb]]

İngiltere’nin en önde gelen otizm sivil toplum kuruluşunun bağış sayfası

https://www.autism.org.uk/get-involved/donate.aspx

 

 Vakıf niye kurulur…Vakıf nedir…Bunları lütfen okuyun…

 

Sizlerin, vakıfların faaliyetleri hakkında bilgi alabileceğiniz web siteleri var. Oradan zaten yapılanlar paylaşılır. Ayrıca vakıflar çok sıkı denetimlerden geçerler.

Şunu anlıyorum. ‘Bir kısa mesaj atın bütün otizmlilere yardım etmiş olun vb’… evet… bu kadar basit değil. Ancak bağış yapan insanların da sorgulaması gerekiyor. Bunlar kimdir, nedir, ne yapıyorlar…

Vakıflar hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaparlar. Bu hedeflere ulaşmak için bağış da almaları gerekir.

Bilgisayarın başına geçip karalamak çok kolay. Ancak olay o kadar basit değil…

Evet bazı vakıflar, kuruluşlar çok yüksek rakamlar istiyorlardır. Onları araştırın, sorun. Bilemiyorum belki onların giderleri(kira, personel vb) daha fazladır ya da gerçekten çok fahiş fiyatlar istiyorlardır. Bu yazıyla tüm vakıfları-kuruluşları aklamaya felan çalışmıyorum. Sadece olayın daha iyi anlaşılması için bunları yazıyorum.

Öğretmen eğitimleri yapıyorum. Bu eğitimlerin sonucunda öğretmenler öğrencilerine çok daha kaliteli eğitim verecekler. Ama bazı aileler yazıyor ‘otizmden para kazanmayı bırakın vb…’ ne alakası var. Daha sevinmesi lazım. Sonuçta bu da bir çeşit hizmet içi eğitim. Bu durum şuna benziyor.

Doktor kanserle ilgili ücretli bir eğitime katılıyor. Kendini geliştiriyor. Sonrasında kanserli hastalarına daha iyi tedaviler sunacak. Ancak kanser hastaları kanser seminerlerine kızıyor. Bırakın kanserden para kazanmayı diyor…Ne kadar saçma olurdu değil mi… Ancak yaşadığımız durum buna benziyor…

Kaldı ki benim 13 yılda yaptığım ücretsiz seminer sayısı ücretli yaptıklarımın en az 30 katıdır. Tanımadan bilmeden direk kızgınlıkla yazıyor bazı insanlar. Evet böyle şeylere çok takılan birisi değilim ancak bunları da bazen anlatmak gerekiyor.

Değerli aileler, benim çocuğum faydalanamıyorsa kimse faydalanmasın mantığından çıkıp nitelikli eğitimin daha ulaşılabilir olması için ne yapabiliriz kısmında olmalısınız.

Güzel bir söz var sevdiğim. Çözümün bir parçası değilseniz, sorunun bir parçasısınızdır. Biz Otizm Vakfı olarak çözümün bir parçasıyız. Lütfen sizler de taşın altına elinizi koyun, sadece klavyeden yazarak sorunun parçası olmayın.

0-7 yaşa aralığında aileler, yoğun eğitim aldıramadığı için kızıyor. 15 yaş üstü aileler kaliteli eğitim aldıramadan çocukları büyüdüğü için küsüyor. Peki hangi aile uğraşacak otizmli çocuklar için…

Lütfen birlik olun, yapıcı eleştiriler getirin. Yetkililere daha çok yazın…Otizm camiamızın sorunlarını kavga ederek değil kurum ve kuruluşlarla sağlıklı iletişim kurarak çözebiliriz.

En basitinden dernek demek proje demek. Proje demek çocuğunuz spor yapabilecek demek. Çocuğunuz spor yapabilecek demek sizin mutlu olmanız demek. Bakın el ele verirseniz her şey mümkün. Yerelde güçlenin. Yerel imkanları harekete geçirin. İnternete geçip moral bozucu yorumlarınızın ne size ne de otizm camiasına faydası var. Enerjinizi buna harcamayın.

Çocuklarınız hızla büyüyor, göreceksiniz. Bir an önce, on binlerce yetişkin otizmlinin, 20 yaş sonrası ne olacağının düşünülmesi gerekiyor. Yapacak çok işimiz var. Gelin el ele verelim. Projeler üretelim. Bu işi hep birlikte çözelim…

Saygılar

Berat ÇELİK

12.04.2019