Kaygı otizmde yaygın bir sorundur. Bu durum, çocuklar ve ergenler dahil olmak üzere tüm yaş aralığında geçerlidir. Aşağıdaki üç bulguyu göz önünde bulundurun:

Otizm spektrumundaki çocukların endişe duyma olasılıkları daha yüksektir, yüzde 40'a yakın otizmlide en az bir tanısal kaygı bozukluğu vardır (Van Steennel, Bögels, & Perrin, 2011)

Ebeveynler sık sık çocuklarda anksiyete etkisinin otizmin kendisinin etkisinden daha önemli olabileceğini bildirmektedir (Ozsivadjian, Knott ve Magiati, 2012).

Anksiyetenin otistik çocuklarda uyku problemlerine ve zorlayıcı davranışlara sebep olduğu - ve bunlarla etkileşime girdiği bulunmuştur (Rzepecka, McKenzie, McClure ve Murphy, 2011).

 

Müdahale etmeden önce neden endişe sebeplerini bulmalıyız:

Kaygıya katkıda bulunan faktörleri bilmek sizi en iyi çözümlere götürecektir. Komik bir ses çıkaran bir arabaya sahip olmak gibi bir şey. İçeri girmeden ve parçaları değiştirmeden önce sesi neyin çıkardığını bulmanız gerekir. Sesin nedeni çözüme götürecek. Kaygı belirtileri, size bir şeylerin yanlış olduğunu söyleyen "sesler" dir. Ancak, bunu ele almadan önce endişeye neyin neden olduğunu bulmanız gerekir.

Otizm spektrumunda çocuklarda bu kadar kaygıya sebep olan nedir?

Otizm spektrumundaki çocuklar, diğer çocukların ( okul , aile, sağlık vb.) olabileceği tüm nedenlerden dolayı endişeli olabilir . Bununla birlikte, ek endişe yaratabilen otizmle birlikte ortaya çıkan ilave zorluklar da vardır. Bu ek faktörlerin beş kategoriye girme eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Onlara Beş Baş Şüpheli diyoruz :

Bilişsel Rijitlik: Spektrumdaki insanlar dünyayı ayrıntılarıyla işleme eğilimindedir. Bu harika bir güç olabilir (örneğin, güçlü olgusal hafıza ve detaylara dikkat ). Bununla birlikte, içerikten ziyade ayrıntılara göre işleme, değişim veya geçiş zamanlarında endişe yaratabilir. Bağlam olmadan, değişiklikler beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğinde veya bir durumdan diğerine geçmesi gerektiğinde, spektrumdaki bir çocuğun kafası karışabilir. Bu karışıklık hızla kaygıya yol açabilir.

Duyusal Hassasiyetler: Spektrumdaki çocuklar, duyusal girdilerin düzenlenmesinde zorluk çekiyorlar. Çoğu çocuğu rahatsız etmeyecek olan duygular, spektrumdaki çocuğa sert görünebilir ve bu da yüksek düzeyde sıkıntıya yol açabilir. Hassasiyetler geleneksel duyularla (duyma, görme, tat alma, dokunma, koku alma) meydana gelebilir, ancak denge, sıcaklık ve ağrı gibi diğer duyulara da yayılabilir.

İletişim Engelleri:  Otizmde yüksek oranda konuşma ve dil işleme bozukluğu vardır. Uygun bir şekilde uyumlanmadığında, bu bozukluklar iletişim becerilerine yüksek talepler gerektiren durumlarda hayal kırıklığı ve endişe yaratabilir.

Sosyal Zorluklar:  Sosyal durumlar, spektrumdaki çocuklar için çeşitli zorluklar doğurabilir. Sosyal kuralları ve nüansları anlamada zorluk, zorlanma ve endişe yaratabilir; Özellikle teneffüs veya doğum günü partisi gibi büyük, yapılandırılmamış durumlarda.

Görev hayal kırıklığı:  Spektrumdaki çocukların birçok yeteneği var. Bununla birlikte, içinde mücadele edebilecekleri bazı alanlar var. Ortak mücadele alanları arasında ince motor görevler, okuduğunu anlama ve etkileyici yazı yer alıyor. Spektrumdaki çocuklar bu görevlerde zorlanırlar.

Çocuğumun veya öğrencimin endişesinden hangi şüpheler sorumludur?

Hangi şüphelilerin kaygıdan sorumlu olduğunu tespit etmek bir takım dedektiflik gerektirmektedir. Bu soruları sorun:

Çocuğum nerede endişe gösteriyor?

Çocuğum ne zaman endişe belirtileri gösterir?

Çocuğum kaygı belirtileri gösterdiğinde etrafta kim var?

Çocuğumun endişeli göründüğü sırada ne gibi talepler ortaya çıkıyor?

Çocuğum genellikle ne zaman sakin olur?

Bu tür soruların cevapları, çocuğunuzun sıkıntısını hangi faktörlerin yönlendirdiğine dair ipuçlarına ve hipotezler üretmenizi sağlayabilir. Herhangi bir zamanda çocuğunuzun endişesine katkıda bulunan birden fazla şüpheli bulunduğunu unutmayın.

Değerlendirmeden Çözüme:

Hangi şüphelilerin kaygıya yol açtığını belirledikten sonra, planlama ve harekete geçme zamanı. Beş Şüphelinin her biri için bazı ortak çözümler şunlardır:

Bilişsel Rijitlik: Yaklaşan değişiklikler için hazırlanın, geçişler boyunca rehberlik etmek için görsel destekleri kullanın ve makul bir yapı ve tutarlılık derecesi sağlayın.

Duyusal Hassasiyetler: Sert stimülasyonu en aza indirin (örn. Gürültüyü azaltın, doğal aydınlatma kullanın, güçlü kokuları önleyin) ve araçlar ve teknolojiler kullanın (örn. Gürültü engelleyici kulaklıklar, yumuşak ampuller, ses emici fayanslar).

İletişim Engelleri: Görsel destekleri kullanın, iletişim sistemlerine başa çıkma ile ilgili kelimeleri ve cümleleri ekleyin ve sıkıntı zamanlarında azaltılmış dili kullanın.

Sosyal Zorluklar: Güveni artırmak , sosyal kuralların çözümüne yardımcı olmak için daha küçük, daha yapısal sosyal durumlar oluşturun ve anlayışı ve hoşgörüyü arttırmak için başkalarıyla birlikte çalışın.

Görev hayal kırıklığı: Mücadele alanlarını ele almak, her çocuğun kendine özgü öğrenme tarzına uyacak görevleri değiştirmek, güçlü yönlere oynamak için sinir bozucu görevleri değiştirmek ve gerektiğinde ara vermek.

Sonuç

Anksiyete, otizm spektrumundaki çocuklar için yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, bu kaygının nedenlerinin dikkatlice değerlendirilmesi rahatlama için etkili stratejilere yol açacaktır.

 

Referanslar

Oszivadjian, A., Knott, F., & Magiati, I. (2012). Parent and child perspectives on the nature of anxiety in children and young people with autism spectrum disorders: a focus group study, Autism, 16(2), 107-121. 

Rzepecka, H.,McKenzie, K., McClure, I., & Murphy, S. (2011). Sleep, anxiety, and challenging behavior in children with intellectual disability and/or autism spectrum disorder. Reseach in Developmental Disabilities, 32 (6), 2758-2766. 

Van Steensel, F.J., Bögels, S.M., & Perrin, S. (2011). Anxiety disorders in children and adolescents with autism spectrum disorders: a meta-analysis. Clinical Child and Family Psychology Review, 14 (3), 302. 

Christopher Lynch Ph.D.

07.05.2019